Przewóz towarów Niemcy Polska – jakich ładunków dotyczy?

Nie da się ukryć, że transport międzynarodowy ma ogromny wpływ na to, jak wygląda obecnie gospodarka w naszym kraju. Szczególne miejsce zajmują zwłaszcza przewozy na linii Polska-Niemcy. Jakie towary najczęściej są wywożone za naszą zachodnią granicę?

Polska w transporcie międzynarodowym

Z badań przeprowadzonych w 2018 r. przez Eurostat (Urząd Statystyczny Unii Europejskiej) wynika, że polskie firmy transportowe opanowały 23% całego transportu drogowego UE.

Dla porównania warto wspomnieć, że tego samego roku transport krajowy stanowił zaledwie 36% z wszystkich usług transportowych oferowanych przez polskie firmy. Reszta, czyli aż 64% usług dotyczyła transportu zagranicznego. Jakie kierunki są dla Polaków najpopularniejsze? Od lat w czołówce znajdują się m.in. Wielka Brytania, Holandia i Francja. Na szczycie tej czołówki znajdują się natomiast Niemcy.

Eksport polskich towarów

Wywóz polskich produktów odgrywa ważną rolę w kształtowaniu gospodarki naszego kraju. Dzięki temu powstaje wiele miejsc pracy — w kraju i za granicą. Wymaga to jednak doskonałej organizacji, infrastruktury, a także i nienagannej renomy.

Położona w centralnej Europie Polska, ma znakomite predyspozycje ku temu, by zadbać o zaopatrzenie w całej Europy. By tak jednak było — niezbędny jest popyt. Jak się również okazuje, nasi zachodni sąsiedzi cenią sobie polskie wyroby za wysoką jakość oraz atrakcyjną cenę. Na szczególną uwagę Niemców zapracowało zwłaszcza kilka sektorów. Jakich?

Polskie towary chętnie transportowane za granicę

Polskie towary chętnie transportowane za granicę

Transport zagraniczny obejmuje swoim zasięgiem szeroką gamę produktów. W ciągu ostatnich kilkunastu lat były to niezmiennie niemalże te same produkty. Eksport zagraniczny opanowała branża budowlana, drewno, meble oraz makulatura.

Z kolei wśród dóbr najczęściej do Polski z Niemiec przywożonych, najczęściej były to auta i motocykle. Proporcje te nieco zaburzyła na pewien czas epidemia koronawirusa.

W znacznej mierze przyczyniły się do tego również restrykcje, które pogrążyły istnienie wielu firm transportowych w całej Europie… Na szczęście jednak polski transport zagraniczny bardzo szybko znów zaczął piąć się ku górze.

Transport towarów do Niemiec

Na przestrzeni ostatnich 20 lat polskie firmy transportowe dotknęło wiele zmian. Dzięki nim jednak Polska stała się liderem wśród przewoźników. Na Zachód od zawsze wywożono głównie materiały budowlane (płyt regipsowych, dachówek, stolarki okiennej), meble oraz części samochodowe.

Największych ze zmian dokonała jednak epidemia koronawirusa, która wstrzymała na chwilę przewóz w całej Europie. Pandemia wstrząsnęła nie tylko gospodarką, ale wpłynęła również na odwrócenie proporcji transportu lądowego na linii Polska-Niemcy.

Po kilkumiesięcznym kryzysie polski eksport ponownie odżył. Jednak na prowadzenie wyszła teraz głównie branża spożywcza. W porównaniu do ubiegłych lat odnotowano 3% wzrost.

Przewóz towarów do Niemiec – skutki

Nasi Zachodni sąsiedzi od lat upodobali sobie polskie produkty. Ich dobra jakość oraz cena sprawiają, że Niemcy z przyjemnością sięgają po towary sprowadzane z Polski. To z kolei ma pozytywny wpływ na kształtowanie się gospodarki.

Tylko w 2018 r. wartość polskich produktów, które wywieziono do Niemiec wyniosła ponad 235 mld euro. Z kolei według danych GUS-u w tym samym roku do naszego zachodniego sąsiada trafiło aż 60.4 ton produktów. Niestety jednak pod wpływem pandemii w 2020 r. odnotowano spadek o 0,6%.

Na szczęście jednak pozycja polskich przewoźników nie uległa osłabieniu. Wygląda również na to, że transport lądowy polskich towarów do Niemiec, zaczyna wracać do normy.

Kto zajmuje się transportem z Polski do Niemiec?

Na końcu warto również wspomnieć o tym, kto zajmuje się na co dzień transportem do Niemiec. W znacznej większości są to firmy spedycyjne. Transportem niezmiernie rzadko zajmuje się sam producent. Wynika to z faktu, iż wymaga to sporej logistyki oraz posiadania odpowiedniej wiedzy. Dzięki skorzystaniu z usług firmy spedycyjnej eksport produktu staje się znacznie łatwiejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *