Przewoźnik drogowy to przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Przewoźnikiem drogowym może być osoba fizyczna wykonująca działalność gospodarczą lub większe przedsiębiorstwo transportowe. Przewoźnik drogowy zajmuje się transportem drogowym.
Transport drogowy – na czym polega?
Transport drogowy jest to jedna z gałęzi transportu, w której ładunki i pasażerowie są przewożeni po drogach lądowych pojazdów kołowych takich jak: samochody, ciężarówki czy busy.
Dużą zaletą transportu drogowego jest to, że ładunek czy pasażerów można odebrać z dowolnego miejsca i zawieść bezpośrednio na miejsce, pod tzw. przysłowiowe drzwi.
Jednak transport drogowy ma też swoje wady, do których należy na pewno zanieczyszczanie środowiska oraz fakt, że nie wszystko da się przewieźć transportem drogowym i nie wszędzie można dojechać.
Gałąź ta posiada jednak najbardziej rozbudowaną sieć dróg i uznaje się ją za jedną z najważniejszych gałęzi transportu. Przykładowo w krajach UE transport samochodowy odpowiada on za 45,6% przewozów.
Krajowy i międzynarodowy przewoźnik drogowy
Wyróżniamy 2 podstawowe typy przewoźników: krajowy i międzynarodowy. Przewoźnik krajowy działa jedynie w państwie, a działalność przewoźnika międzynarodowego wykracza poza granice kraju. Ale to nie jedyne różnice między nimi.
Przewoźnik krajowy
Przewoźnik krajowy zajmuje się transportem krajowym, czyli takim, który odbywa się w granicach państwa. Przewóz krajowy odbywa się za pomocą pojazdów samochodowych zarejestrowanych w kraju.
Przewoźnik krajowy, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu krajowego musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Jest to dokument, potwierdzający zdolność przedsiębiorcy do świadczenia usług w tym zakresie.
Przewoźnik międzynarodowy
Przewoźnik międzynarodowy zajmuje się transportem międzynarodowym, który może odbywać się zarówno na terenie kraju jak i za jego granicami. Wykonywanie transportu międzynarodowego wymaga posiadania licencji międzynarodowej. Licencja na transport międzynarodowy wydawana jest na podstawie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
Co przewozi przewoźnik drogowy?
Przewoźnik drogowy może przewozić wiele różnych ładunków. Do tych ładunków zaliczają się np.: ciuchy, meble, zwierzęta, materiały budowlane, maszyny i wiele innych towarów.
Przewoźnik do 3,5 tony
Według ustawy o transporcie drogowym oraz przepisów unijnych zezwolenia nie obowiązują dla transportu samochodami oraz pojazdami o ładowności do 3,5 tony. Przewoźnicy wykonujący zlecenia transportowe busami nie potrzebują zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika (jeśli realizują transport na terenie kraju). Przewoźnik w tym przypadku nie musi także posiadać licencji wspólnotowej, gdy wykonuje transport międzynarodowy lub na terenie UE.
Przewoźnik – ładunki powyżej 3,5 tony
Aby przewozić ładunki powyżej 3,5 tony trzeba mieć zdany egzamin i posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. W tym przypadku trzeba również mieć zezwolenie na wykonywanie pracy przewoźnika.
Przewoźnik – ładunki niebezpieczne
Przewoźnik zajmujący się transportem ładunków niebezpiecznych musi posiadać uprawnienia ADR i przejść wcześniej odpowiednie szkolenie. Musi on także wyznaczyć doradcę ds. bezpieczeństwa w przewozie towarów niebezpiecznych.
Przewoźnik – zwierzęta
Przewoźnikiem zwierząt może zostać jedynie osoba, która otrzyma zezwolenie na przewóz zwierząt wydane przez właściwe władze oraz będzie posiadała licencję na przewóz zwierząt.