Przewoźnik międzynarodowy – kto może nim zostać?

Aby zostać przewoźnikiem drogowym, należy uzyskać odpowiednią licencję. Podobnie jest w przypadku osoby, która chce zostać przewoźnikiem międzynarodowym. Kto może zostać takim przewoźnikiem? Gdzie wtedy należy się zgłosić? Co jeszcze należy zrobić, aby zając się transportem międzynarodowym i o czym pamiętać? Kwestie te zostaną omówione w niniejszym artykule.

Przewoźnik międzynarodowy – kto może nim zostać?

Przewoźnik międzynarodowy i licencja, jakiej potrzebuje, aby wykonywać ten zawód to wymóg konieczny. Na początku warto wspomnieć, kto może nim zostać. Czy istnieją jakieś szczególne wymagania w tym zakresie?

Pierwszym z wymogów jest posiadanie przez kandydata licencji na przewóz drogowy, czyli licencję krajową. Co za tym idzie – kandydat musi cieszyć się dobrą reputacją, a także dobrą kondycją finansową. Bez niej nie jest możliwe ubieganie się o licencję wspólnotową, zezwalającą na przewóz międzynarodowy. Istnieje także kolejny warunek.

Kandydat na przewoźnika międzynarodowego powinien posiadać siedzibę swojej firmy na terenie któregoś z państw członkowskich UE. Powinna być to stała i rzeczywista jej siedziba. Ponadto, powinien on zapłacić określoną opłatę, która uzależniona jest w dużej mierze od ważności tej licencji.

Przewoźnik międzynarodowy – jak zostać?

Jak wspomniano wcześniej, aby zostać przewoźnikiem międzynarodowym, w pierwszej kolejności należy zadbać o licencję drogową. Możliwe jest także ubieganie się o licencję drogową, oraz wspólnotową, składając jeden wniosek.

Licencja wspólnotowa jest wymogiem koniecznym do wykonywania zawodu przewoźnika międzynarodowego pojazdami o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, lub też konstrukcyjnie przeznaczonymi do przewozu więcej niż 9 osób razem z kierowcą.

Następnie należy złożyć właściwy wniosek do Głównego Inspektora Transportu Drogowego, upoważnionego przez Ministra Infrastruktury.

Przewoźnik międzynarodowy – jak się przygotować

Przewoźnik międzynarodowy - jak się przygotować

Kandydat na przewoźnika międzynarodowego powinien się odpowiednio przygotować do uzyskania licencji, o której wspomniano wcześniej. Warto przygotować certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika i odpowiednią sumę pieniężną na opłaty na licencję wspólnotową.

Koszt zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika międzynarodowego wynosi 1000 zł i w zależności od okresu, na jaki ma być wydana – do 5 lat 4000 zł i od 5 do 10 lat to koszt 8000 zł. Warto pamiętać, że posiadanie wymaganych zezwoleń i licencji jest wymogiem koniecznym. W przeciwnym razie na przewoźnika mogą zostać nałożone kary do 12 tys. złotych.

Przewoźnik międzynarodowy – wniosek o wydanie licencji

Skoro już wiadomo, jakie wymogi powinien spełniać kandydat na przewoźnika międzynarodowego, oraz co zrobić, aby otrzymać licencję, warto wspomnieć także nieco więcej o wymaganiach formalnych samego wniosku o licencję.

Kandydat na przewoźnika musi w nim uwzględnić określone informacje, w przeciwnym razie wniosek taki może zostać odrzucony. We wniosku, kandydat uwzględnia oczywiście swoje dane, czyli nazwę, oraz adres, wraz z miejscem zamieszkania.

Powinien określić także adres siedziby swojej firmy, a także numer NIP i dane o wpisie do CEIDG lub numerze w rejestrze przedsiębiorców w KRS. Należy określić też rodzaj transportu, jaki się świadczy.

Należy wspomnieć też o pojazdach, jakie będą wykorzystywane w transporcie międzynarodowym i dane osoby odpowiadającej za kwestie transportu w firmie.

Przewoźnik międzynarodowy – licencja wspólnotowa

Warto wspomnieć także kilka słów o licencji wspólnotowej, która umożliwia wykonywanie zawodu przewoźnika międzynarodowego. Jaki jest termin jej uzyskania?

Rozpatrywanie wspomnianego wniosku to najczęściej okres od 30 dni do 60 dni w wyjątkowych sytuacjach. Czas ten może się wyjątkowo przedłużać, tym bardziej biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie wykonywaniem zawodu przewoźnika międzynarodowego.

Jak widać, aby zostać przewoźnikiem międzynarodowym, należy spełnić kilka istotnych wymogów formalnych. Co do samego kandydata również istnieją określone wymagania, takie jak posiadanie licencji drogowej, dobrej reputacji, odpowiedniego zaplecza finansowego, a także certyfikatu kompetencji zawodowych. Warto jednak wykonać taką licencję, by zacząć wykonywać dochodowy zawód przewoźnika międzynarodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *