Przewoźnik osobowy – zasady i zakres działania (autobusowy, kolejowy, lotniczy)

Przewoźnik osoby zajmuje się zorganizowanym przewozem osób z punktu A do punktu B. Pasażerowie są przewożeni takimi środkami transportu osobowego jak: autokary, autobusy i busy przeznaczone do przewozu osób.

Przewóz krajowy i międzynarodowy osób – licencja

Sprawy związane z licencją czy zezwoleniem przewozowym reguluje ustawa z dnia 6 września 2001r. o transporcie drogowym (Dz. U. nr 125, poz. 1371 z późn. zm.). Wynika z niej, że przewoźnik, który chce zgodnie z prawem wykonywać zarobkowo transport osób, musi uzyskać licencję. Ustawa przewiduje kilka rodzajów licencji, m.in.:

  1. na krajowy transport drogowy osób – czyli podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w kraju. Transport osób musi odbywać się w granicach państwa.
  2. na międzynarodowy transport drogowy osób – czyli przewóz osób pojazdami samochodowymi, który wykracza poza granice kraju.

Autobusowy przewóz osób

Przewóz osób przy użyciu autobusu zalicza się do rodzaju transportu drogowego.

Autobus to wciąż bardzo popularny środek transportu. Według ustawy – Prawo o ruchu drogowym autobus przystosowany jest do przewozu więcej niż 9 osób.

Według definicji Europejskiej Komisji Gospodarczej, Eurostatu i Międzynarodowego Forum Transportu jest to pasażerski mechaniczny pojazd drogowy przeznaczony do przewozu więcej niż 24 osób (wliczając kierowcę) i posiadający zarówno miejsca siedzące, jak i stojące.

Autobus może mieć jeden lub dwa pokłady (autobus piętrowy), bądź składać się z dwóch lub więcej członów połączonych przegubem, może ciągnąć przyczepę osobową lub bagażową.

2 główne rodzaje autobusów to:

  • Autokar – autobus przystosowany do przewozów pasażerskich na duże odległości, na trasach międzymiastowych i międzynarodowych. Autobusy te często służą szkołom jako autobusy wycieczkowe. Są w stanie pomieścić dużą ilość osób. Zazwyczaj taki autobus posiada tylko miejsca siedzące. Autobusy te zatrzymują się na dworcach autobusowych, przystankach lub w wyznaczonych indywidualnie miejscach.
  • Autobus miejski – autobus służący do przewozu dużej liczby osób na stosunkowo krótkich trasach. Zazwyczaj trasy tych autobusów mieszczą się w granicach danego miasta lub ewentualnie jego obrzeża. Autobusy te muszą mieć szerokie drzwi, możliwie niską podłogę, szerokie i wygodne przejścia między siedzeniami oraz dużo miejsc stojących. Liczba miejsc siedzących może być niewielka, a siedzenia nie muszą być wygodne. Autobusy te zatrzymują się na wyznaczonych na trasie przystankach.

Kolejowy przewóz osób

Kolejowy system transportowy obejmuje całą infrastrukturę, czyli linie kolejowe, stacje, do których zaliczają się dworce i przystanki oraz zaplecze techniczne. Tabor kolejowy składa się z lokomotywy i wagonów. Lokomotywa służy do kierowania pociągiem, w nim przebywa tylko maszynista. Wagony służą do przewozu pasażerów. W wagonach znajdują się miejsca siedzące, czasem podzielone na przedziały oraz miejsca stojące.

W ujęciu gospodarczym przewoźnicy świadczą usługi transportowe (zaspokajają popyt) z wykorzystaniem infrastruktury kolejowej.

Cały transport oparty jest na rozkładzie torów. W obecnych czasach tory przeprowadzone są przez większość miast, a nawet przez niektóre wioski. Większe miasta wyposażone są w rozwinięte dworce, na których znajdziemy kasy biletowe, perony, tablice z rozkładem jazdy oraz sklepiki, kawiarnie czy nawet restauracje. W mniejszych miasteczkach kolej zatrzymuje się na pojedynczych przystankach.

System kolejowych przewozów pasażerskich tradycyjnie podzielony jest w Polsce na cztery podsystemy:

  • przewozy międzyaglomeracyjne (tzw. kwalifikowane),
  • międzyregionalne,
  • aglomeracyjne,
  • regionalne.

Wady i zalety transportu kolejowego

Zdecydowanie największą wadą transportu kolejowego jest to, że nie sięga on jeszcze wszędzie. Nie do każdej miejscowości można dostać się koleją, a dworzec lub przystanek często jest oddalony od miejsca docelowego, co jest dużym utrudnieniem. Kolejną wadą jest fakt, że w transporcie kolejowym często brakuje miejsc siedzących co czasem zmusza pasażerów do stania podczas nawet kilkugodzinnej podróży.

Do zalet transportu kolejowego można zaliczyć zdecydowanie szybkość przemieszczania się. Środki transportu kolejowego nie stoją w korkach co usprawnia ich poruszanie się. Dużą zaletą jest na pewno cena przewozu. Kolej jest dość korzystnym środkiem transportu i często opłaca się bardziej niż samochód czy autobus. Ważną zaletą dla podróżujących jest to, że już większość środków transportu kolejowego jest wyposażone w toalety. Dużym plusem jest również fakt, że transport kolejowy jest przyjazny środowisku i nie zanieczyszcza powietrza.

Samolotowy przewóz osób

Samolotowy przewóz osób

Transport lotniczy jest najnowocześniejszą i najszybciej rozwijającą się gałęzią transportu. W transporcie powietrznym za środki transportu służą statki powietrzne takie jak samoloty czy śmigłowce.

Ta forma transportu opiera się na skomplikowanych środkach lokomocji, nawigacji, obsługi naziemnej oraz wymaga dużych nakładów kapitałowych i wysoko wykwalifikowanych kadr.

Transport samolotowy pozwala na bardzo szybkie dotarcie do celu oraz jest wbrew pozorom najbezpieczniejszym środkiem transportu.

Samolot leci na wyznaczonej trasie w powietrzu, a cały lot nadzorowany jest z ziemi.

Samolot jest to dosyć drogi środek transportu. Chociaż ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od klasy samolotu, długości lotu i terminu.

Samolot wylatuje z danego lotniska i ląduje zawsze na wyznaczonym lotnisku.

Samolot jest pilotowany przez pilota, który musi posiadać odpowiednie kursy, szkolenia, badania oraz licencje.

Jak korzystać z transportu lotniczego?

Samolotowy przewóz osób jest dość skomplikowany. Aby móc z niego skorzystać trzeba pojawić się minimum 2 godziny przed wylotem i przejść odprawę. Na pokład samolotu nie można wnosić żadnych ostrych ani łatwopalnych przedmiotów. W samolocie każdy pasażer musi mieć miejsce siedzące. Na pokład samolotu możemy zabrać ze sobą jedynie bagaż podręczny. W samolotach znajdują się toalety.

W niektórych samolotach podawane są posiłki oraz napoje w zależności od długości lotu.

Czego wymaga się od przewoźników?

Przewoźnicy nie muszą zdawać egzaminu z zakresu prawa o ruchu drogowym. Konieczne jest jednak zdobycie specjalnej licencji przewoźnika wydawanej przez starostę.

Jakie wymagania musi spełnić przewoźnik ubiegający się o licencję?

  • Musi cieszyć się dobrą reputacją,
  • Posiadać certyfikat kompetencji zawodowych,
  • Wykazać stabilną sytuację finansową,
  • Posiadać licencję na przewóz osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *